E-Mail og Google Drev

Vi bruger Google

I KFUM og KFUK bruger vi Google Drev (og Podio) til samarbejde i udvalg, grupper, bestyrelser, blandt ansatte og på kryds og tværs. 

Så vidt muligt anvender vi Googles dokumenttyper Docs, Sheets, Slides, Analyse mv. 

Få en e-mailadresse

Alle ansatte og frivillige i landsudvalg og arbejds- og projektgrupper har en Gmail-adresse (der ender på kfum-kfuk.dk), som bruger til mail-kommunikation og som samtidig er login til Google Drev og øvrige Google-produkter. 

Alle frivillige i KFUM og KFUK (lokalt og nationalt) kan få en mailadresse ved at udfylde denne formular.

Ønsker I som foreningsbestyrelse at oprette mailadresser til alle i bestyrelsen (og evt. ledere/frivillige), følges denne vejledning.

Gruppemails

Se oversigt over kfum-kfuk.dk-gruppeadresser her (kræver, at du er logget ind i Google med din kfum-kfuk.dk-bruger). Du kan klikke på hver gruppe og se, hvem der er medlem og dermed modtager. (Ikke alle grupper fremgår af listen).

Er der behov for oprettelse af en ny gruppe-adresse, kontaktes admin@kfum-kfuk.dk.

Gem dokumenter i Google Fællesdrev

Alle dokumenter opbevares i Google Fællesdrev. (Dropbox, Facebook-grupper mv. må ikke anvendes). 

Alle landsudvalg og arbejds-/projektgrupper har deres egne Fællesdrev (træder i kraft i foråret 2025).

Lokale foreninger og distrikter opfordres ligeledes til at oprette Fællesdrev. Se denne vejledning.

Se vejledning til brug af Google Fællesdrev

Hjælp til Google

Komplet manual til Google - skrevet til ansatte, men kan bruges af alle

Kontakt admin@kfum-kfuk.dk, hvis du har brug for hjælp.